12 maja 2022 r.

Instytut oferujący probiotyki Bacillus do hodowli zwierząt szuka partnerów produkcyjnych

Numer oferty: TOUA20220420015

Ukraiński instytut naukowy oferuje probiotyk, skuteczny również jako dodatek do pasz. Podstawa preparatu – dwa szczepy zarodników bakterii z rodzaju Bacillus. Biopreparat wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne i immunomodulujące, poprawia strawność paszy. Instytut jest zainteresowany współpracą z przedsiębiorstwami specjalizującymi się w produkcji biopreparatów mikrobiologicznych. Współpraca jest możliwa na podstawie umowy licencyjnej.

Opis

W ciągu ostatnich dwóch dekad znacznie wzrosło zainteresowanie stosowaniem probiotyków w hodowli zwierząt. Wynika to w szczególności z zakazu stosowania antybiotyków jako stymulatorów wzrostu. Probiotyki definiuje się jako „żywy mikrobiom, który po spożyciu w wystarczających ilościach zapewnia znaczne korzyści zdrowotne gospodarzowi”. Większość probiotyków jest oparta na bakteriach kwasu mlekowego, ale prątki tworzące przetrwalniki mają nad nimi kilka zalet. Bacillus sp. jest wartościowym dodatkiem do pasz zwierzęcych ze względu na wyższą aktywność biologiczną i zdolność do wytwarzania zarodników. Są odporne na zmiany temperatury i pH. Mogą zmniejszać stan zapalny jelit i związane z tym zaburzenia integralności i funkcji jelit.

Ukraiński instytut badawczo-rozwojowy oferuje biopreparat oparty na dwóch szczepach prątków o następującej charakterystyce:

 • Działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze wynika z syntezy szczepów substancji antybiotycznych oraz enzymów bakteriolitycznych i drożdżowych.
 • Działanie immunomodulujące następuje poprzez indukcję syntezy endogennego interferonu i aktywację fagocytarnej aktywności leukocytów i makrofagów.
 • Działanie antyoksydacyjne biopreparatu wynika z syntezy związków o właściwościach fenolowych (tab.1.,2).
 • Przyrost masy ciała zwierząt gospodarskich wynika z syntezy szczepów enzymów, witamin, aminokwasów i innych.

Probiotyk może być stosowany u ptaków, świń i bydła w celu leczenia i zapobiegania dysbiozie, infekcjom jelitowym i ropnym, poprawie strawności paszy oraz stymulowaniu wzrostu zwierząt.

To zapewnia:

 • wzrost przeżywalności ptaków do 3%
 • redukcja lub eliminacja patogennej mikroflory
 • wzrost produkcji jaj o 3,5%.

Instytut jest zainteresowany współpracą na licencji niewyłącznej. W ramach umowy licencyjnej przekazywane będą szczepy bakterii, dokumentacja naukowo-techniczna, technologia otrzymywania biopreparatu, zapewnione zostaną konsultacje naukowe.

Dwa szczepy bakterii Bacillus amyloliquefaciens, które uzupełniają się biologicznie, zapewniają kompleksowe działanie biopreparatu dzięki zdolności szczepów probiotycznych do tworzenia zarodników odpornych na niekorzystne działanie środowiska biopreparatu:

 • szczepy długo zachowują aktywność biologiczną;
 • wysoka aktywność antagonistyczna w stosunku do szerokiej gamy patogennej mikroflory;
 • wysoka aktywność przeciwdrobnoustrojowa, enzymatyczna i przeciwutleniająca;
 • wykazują działanie immunomodulujące i przeciwnowotworowe;
 • stabilny podczas produkcji i przechowywania.

Oczekiwana rola partnera

Poszukuje się przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w produkcji preparatów mikrobiologicznych, biofabryk zdolnych do wprowadzenia do produkcji licencjonowanych biotechnologii.

Zgodnie z umową instytut przekazuje szczepy bakteryjne, dokumentację naukowo-techniczną oraz ujawnia proces otrzymywania produktu biologicznego. W razie potrzeby możliwa jest konsultacja warunków dodatkowych umów.

Zainteresowanych ofertą prosimy o kontakt na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. wraz z podaniem numeru: TOUA20220420015


Może Cie zainteresować

Opublikowano: 12.05.2022 09:24
Poprawiono: 12.05.2022 14:15
Modyfikujący: Eryk Rutkowski
Udostępniający: Eryk Rutkowski
Autor dokumentów: